Czy studia zapewnią Ci pracę?

Czy studia zapewnią Ci pracę?

Wielu młodych ludzi często zastanawia się, czy potrzebują studiów,  zatem wysiłku i czasu włożonego w zdobycie dyplomu, aby zapewnić sobie dobrą pracę.  Uczęszczanie na studia i uniwersytety kosztuje w wielu przypadkach dużo pieniędzy.  Najważniejszym pytaniem, jakie się zadaje, jest to, czy na końcu czeka na mnie lepsza praca?

Przy dzisiejszym trendzie wzrostu bezrobocia trudno udzielić na to pytanie prostej odpowiedzi. Oczywiście nikt nie może zagwarantować Ci zatrudnienia po zakończeniu studiów.

Faktem jest, że jest wielu młodych ludzi z dyplomami, którzy nie mogli znaleźć pracy w swojej dziedzinie. Częściowo jest to spowodowane gospodarką i redukcją firm.

To, co musisz zrobić, to usiąść i zapisać swoje cele na przyszłość.  Jak widzisz, jaką pracę wykonujesz? Szukasz kariery z możliwością awansu?  Chcesz odbyć szkolenia, aby być na bieżąco z nowymi technologiami w wybranym przez siebie obszarze?
Twoje odpowiedzi będą ogromną pomocą w ustaleniu, czy potrzebujesz stopnia naukowego, czy
nie.  W przypadku niektórych wyborów zawodowych jest to oczywiste.  Jeśli chcesz być lekarzem, prawnikiem lub inżynierem, musisz uzyskać stopień naukowy i dalej się kształcić.

W przypadku innych zawodów lub ścieżek kariery możesz rozważyć możliwość odbycia szkolenia w miejscu pracy.  Jest to dobre dla praktyk zawodowych, a firma może nawet zapłacić za naukę.

Stopień w określonej dziedzinie może być bardziej przydatny niż stopień ogólny.  Na przykład możesz przyjrzeć się dyplomowi z rachunkowości lub prawa.  To może otworzyć ci drzwi w różnych miejscach.

Twoje pochodzenie może odegrać ogromną rolę w podejmowaniu decyzji, czy potrzebujesz stopnia naukowego, czy nie.  Weź pod uwagę poniższe pytania.

  • Jakie umiejętności już posiadasz?
  • Czy masz członków rodziny w firmie, którzy są dobrze powiązani w firmie?
  • Czy zamierzasz w końcu prowadzić własną firmę?
  • Czy chcesz podróżować w nowej pracy?

Naprawdę dobrze przyjrzyj się wymaganiom dla wybranej kariery.  Zwłaszcza jeśli jest to coś, do czego naprawdę chcesz dążyć.  Jeśli to możliwe, porozmawiaj z kimś, kto zajmuje stanowisko, do którego dążysz, i zapytaj go o zdanie.  Mogą ci powiedzieć, czy fakt, że posiadali dyplom, wpłynął na ich ścieżkę kariery, czy nie.

Dlatego przed podjęciem ostatecznych decyzji o potrzebie uzyskania stopnia naukowego poświęć trochę czasu na przeprowadzenie badań.  Dokonanie złego wyboru może cię powstrzymać i nikt nie chce, aby ktoś chciał wrócić i wprowadzić zmiany.

1 thoughts on “Czy studia zapewnią Ci pracę?

  1. To chyba największy mit na temat studiowania, rynek weryfikuje takie przypadki.

Comments are closed.