Jakie są opcje kariery po studiowaniu stosunków międzynarodowych?

Jakie są opcje kariery po studiowaniu stosunków międzynarodowych?

Żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym świecie ze względu na handel, biznes i technologię, więc stosunki międzynarodowe to pole, które staje się coraz bardziej istotne wraz z rozwojem świata.

Co to są stosunki międzynarodowe?

Stosunki międzynarodowe koncentrują się na badaniu świata polityki i społeczno-historycznego wpływu na globalny rozwój. Analiza różnych polityk rządowych i systemów politycznych na całym świecie jest jednym z przedmiotów, które będziesz badać w tej dziedzinie i pomoże ci zrozumieć ich związek z szerokim zakresem międzynarodowych problemów, takich jak globalna etyka, zmiany klimatyczne, globalne ubóstwo, prawa człowieka itp.

Jakie są opcje kariery po studiowaniu stosunków międzynarodowych?

Absolwenci stosunków międzynarodowych prawdopodobnie znajdą zatrudnienie w jednym z trzech głównych sektorów: publicznym, prywatnym lub organizacjach pozarządowych, lub organizacjach non-profit. Jest to bardzo wszechstronny stopień z unikalnym zestawem umiejętności, a także bardzo poszukiwany zawód w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.

Należy zauważyć, że języki odgrywają kluczową rolę w tej dziedzinie kariery, więc zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą lub jakiegokolwiek innego doświadczenia, które pozwala na rozwój umiejętności językowych, może być bardzo korzystne. Praca dla organizacji charytatywnej lub pozarządowej to kolejny obszar pracy, na który jest zapotrzebowanie i może być dobrym obszarem dla wolontariatu lub płatnego doświadczenia zawodowego. Oto niektóre z miejsc, w których pracują osoby, które przeszły szkolenie z zakresu stosunków międzynarodowych:

 • Banki
 • Organizacje charytatywne
 • Praca w organizacjach globalnych, takich jak ONZ czy UNICEF.
 • Przedsiębiorstwa międzynarodowe – więcej o wielkim biznesie międzynarodowym dowiesz się w www.nasdaq.pl
 • Kancelarie prawne
 • Władze lokalne i krajowe
 • Firmy medialne
 • Organizacje pozarządowe, takie jak Greenpeace, czy Lekarze bez Granic.

Jeśli ukończyłeś już studia lub chcesz odmienić swoje życie zawodowe, studia magisterskie lub profesjonalne studia podyplomowe mogą być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Studiowanie magistra stosunków międzynarodowych pomoże Ci wyspecjalizować się w dziedzinie, która Cię interesuje lub po prostu poszerzyć swoją wiedzę o świecie, w którym żyjemy.

Jakie są zalety studiowania stosunków międzynarodowych?

Zdobywasz umiejętności, które będą przydatne w wielu innych zawodach.
Umiejętności, które zdobędziesz podczas studiów na kierunku „Stosunki Międzynarodowe” mogą być zastosowane w wielu innych branżach. Niektóre z tych umiejętności to:

 • Umiejętności analityczne i badawcze
 • Umiejętności komunikacyjne
 • Umiejętność wystąpień publicznych, zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej.